Butelka zwrotna
#Wolę Piwo, ponieważ jest w butelce zwrotnej
Pokolenie dzisiejszych trzydziestolatków zapewne pamięta, że dawniej wiele produktów sprzedawano w opakowaniach wielokrotnego użytku. Butelki na mleko czy piwo były w czasach PRL chlebem powszednim. Dziś na masową skalę butelka zwrotna jest wykorzystywana jedynie w branży piwowarskiej. I niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że funkcjonowanie systemu opakowań zwrotnych jest dobrowolną inicjatywą branży, która w całości go finansuje.
Zero waste, żyj bez śmieci
Roczna sprzedaż chmielowego trunku wynosi około 37 mln hl, z czego około 50 proc. jest sprzedawane w butelkach zwrotnych. Piwowarzy szacują, że liczba butelek zwrotnych wykorzystywanych przez rok do sprzedaży piwa wynosi 3,7 mld sztuk. Gdyby zastąpić je w całości butelkami bezzwrotnymi, oznaczałoby to wprowadzenie na rynek polski 1,1 mln ton odpadów szklanych rocznie, które powinny zostać poddane recyklingowi.
Butelki zwrotne w ciągu swojego życia rotują od 15 do nawet 26 razy i od 4 do 6 razy w ciągu roku.
Drugie życie butelki
W odróżnieniu od opakowań bezzwrotnych, które po sprzedaży trafiają do odpadów lub recyklingu, wykorzystywanie butelek zwrotnych to proces obejmujący, poza ich zakupem i napełnieniem koszty: zbiórki butelek, ich transportu do browarów, segregacji otrzymanych opakowań, wymiany pomiędzy przedsiębiorstwami (stosowana wśród członków ZPPP Browary Polskie), zakupu urządzeń do mycia i dezynfekcji butelek, a także kosztów wody, energii i środków wykorzystywanych do mycia butelek i skrzynek oraz środków potrzebnych do składowania nadmiarowych opakowań zwrotnych poza sezonem piwnym.
Zwrot butelek bez paragonu
Obecnie jednym z głównych problemów, które ograniczają zwrotność butelek jest wymaganie sprzedawców, aby klienci okazywali paragony potwierdzające nabycie piwa w danym sklepie. Nie jest to wymóg prawny, lecz praktyka rynkowa o wieloletniej już historii. Z punktu widzenia poszerzania stosowania opakowań zwrotnych zagwarantowanie konsumentom prawa do oddawania butelek za zwrotem kaucji miałoby ogromne znaczenie. Obecnie około połowa klientów kupujących piwo w butelkach zwrotnych wskazuje na konieczność posiadania paragonu, gdy chce oddać butelki.
Przyszłość jest eko
Opakowania wielokrotnego użytku są rozwiązaniem najkorzystniejszym ze względów środowiskowych. Warto, by inne branże korzystały z doświadczeń browarników i również oferowały produkty w opakowaniach wielokrotnego użytku.
Powiązane artykuły:
Butelka zwrotna
Butelka zwrotna #Wolę Piwo, ponieważ jest w butelce zwrotnej Pokolenie dzisiejszych trzydziestolatków zapewne pamięta, że dawniej wiele produktów sprzedawano w opakowaniach wielokrotnego użytku. Butelki na mleko czy piwo były w czasach
Puszka
Szkło i puszka w selektywnej zbiórce odpadów Jeśli nie butelka zwrotna, to co? Aluminiowa puszka to opakowanie, które ma wiele zalet. Jest lekka, łatwa w transporcie, nie tłucze się, pozwala szybko schłodzić
Butelka zwrotna
Butelka zwrotna Butelka zwrotna może krążyć w obiegu średnio 20 razy zanim trafi do recyklingu. Branża piwowarska jako jedyna powszechnie korzysta z tej możliwości Modelowym i właściwie jedynym w Polsce przykładem