Rynek piwa bezalkoholowego w Polsce
Segment piw bezalkoholowych jeszcze kilka lat temu raczkował, stanowiąc bardzo mały udział w całej piwnej kategorii, a obecnie wyrósł już na znaczącą jej część. Mamy do czynienia z prawdziwą rewolucją piwną 0,0%, zapoczątkowaną przez dużych producentów, za którymi podążyli również browarnicy warzący piwa w mniejszej skali. Dziś już praktycznie każdy browar, który ma ambicje zaistnieć na rynku, posiada w swojej ofercie piwo 0,0%, a większość z nich nadal rozwija gamę takich piw. Zaspokojenie oczekiwań konsumentów w tym zakresie zaczęło być rynkową koniecznością.
Piwo bezalkoholowe w liczbach
W 2015 roku sprzedano zaledwie 244 tys hl piw 0,0%, a ich wartość sięgnęła 177 mln złotych. Już 5 lat później, w 2020 roku, wartość segmentu piw bezalkoholowych po raz pierwszy przekroczyła 1 miliard złotych, co oznacza, że Polacy wydali na nie więcej niż np. na płatki śniadaniowe i niewiele mniej niż na cukier. Według ostatnich danych za 2021 r., piwa 0,0% zyskały kolejne 157 mln złotych, dochodząc do 1,17 mld złotych, co stanowiło już 6,6% wartości całego rynku piwa. Wolumen wyniósł natomiast blisko 1,6 mln hektolitrów. Czyli w ciągu zaledwie 6 lat, rynek piw 0,0% urósł ponad 6-krotnie!
Przyszłość piw bezalkoholowych
Branża piwowarska mówi głośno o rewolucji 0,0%. Piwa nisko- i bezalkoholowe wypierają z rynku piwa mocne, o czym świadczy tracące od kilku lat ulubione piwo Polaków – alkoholowy lager. Ta największa kategoria, która zajmuje 4/5 piwnej półki, zmniejszyła w 2021 r. swój udział w rynku o 1,8 pp.
Eksperci szacują, że piwa 0,0% za kilka lat zdobędą kilkanaście procent rynku. Modzie na piwo 0,0% sprzyja technologia. Uwarzenie piwa, z którego możliwe jest całkowite usunięcie etanolu, przy zachowaniu wszystkich pozostałych parametrów charakterystycznych dla piwa, było kamieniem milowym w rozwoju rynku piw 0,0%. Dzięki temu miłośnicy złotego trunku nadal mogą cieszyć się smakiem piwa, jednocześnie w pełni świadomie rezygnując z alkoholu.
Kto pije piwo bezalkoholowe
Jak wynika z raportu „0% alkoholu. 100% smaku. Raport Kompanii Piwowarskiej o piwach bezalkoholowych w Polsce w 2020 roku”, piwa 0,0% spożywa już prawie 60% dorosłych Polaków. Bezalkoholowy trunek jest sprzymierzeńcem nie tylko zdrowego, aktywnego stylu życia, ale i odpowiedzialnych decyzji.
Jeszcze kilka lat temu piwo bezalkoholowe wybierały częściej kobiety niż mężczyźni. Dziś odsetek mężczyzn pijących ten rodzaj piw jest znaczący – po piwo bez procentów sięga 60% mężczyzn i 40% kobiet.
Wśród osób, które piją piwa bez zawartości alkoholu, można wyróżnić:
- grupę ludzi dorosłych i dojrzałych – takich, którzy wiedzą, czego chcą od życia, podejmują odpowiedzialne decyzje, nie ulegając presji otoczenia;
- aktywnych, żyjących szybko, którym piwo bezalkoholowe pomaga godzić wiele ról i potrzeb, „nadążyć” za swoim życiem;
- poważnych i zaangażowanych w pracę, szczególnie taką, która wymaga skupienia, precyzji, wiąże się z dużą odpowiedzialnością;
- aktywnych fizycznie, które rezygnują z alkoholu z powodu treningów lub diety.
Uczestnicy badania wskazali motywacje, jakie kierują nimi przy wyborze piwa. Piwosze najczęściej sięgają po bezalkoholowe piwo dla przyjemności (73%), z konieczności – ponieważ nie mogą spożywać alkoholu (55%) oraz dlatego, że stanowi ono zdrowszy wybór (56%). Wzrost kategorii piw bezalkoholowych idzie ramię w ramię z drugim trendem – stopniowym zmniejszaniem się ilości alkoholu konsumowanego z piwa. W 2021 roku spadek wolumenu alkoholu sprzedanego w piwie wyniósł -5,4 proc. w porównaniu do roku 2020.
Źródła danych:
Nielsen, Rynek alkoholi w Polsce 2019
Nielsen, Rynek alkoholi w Polsce 2021
0% alkoholu. 100% smaku. Raport Kompanii Piwowarskiej o piwach bezalkoholowych w Polsce w 2020 roku
Powiązane artykuły:
Definicja Piwa Bezalkoholowego
Czym jest piwo bezalkoholowe Piwo bezalkoholowe smakiem i zapachem przypomina tradycyjne piwo, ale różni się od niego zawartością „procentów”. To dobra alternatywa dla wielbicieli piwa, którzy z różnych powodów nie mogą po nie sięgnąć.
Rodzaje piw bezalkoholowych
Rodzaje piw bezalkoholowych Piwa bezalkoholowe dostępne są w coraz większym wyborze. Jeszcze do niedawna na sklepowych półkach można było spotkać tylko bezalkoholowy lager. Dziś oferta 0% i „low alcohol” obejmuje
Jak robi się piwo bezalkoholowe?
Jak robi się piwo bezalkoholowe? Piwo bezalkoholowe powstaje z tych samych składników, co piwo z alkoholem – słodu, chmielu, drożdży i wody. Proces jego warzenia jest również prawie