Historia piwa

Piwo liczy sobie około 10 tysięcy lat, a to, które pijemy dziś, prawie nie przypomina swojego pierwowzoru. Żeby historię piwa opowiedzieć z detalami, trzeba by przy pełnym kuflu spędzić niejeden wieczór. My zapraszamy na szybką podróż po najważniejszych wydarzeniach z piwnych dziejów.

HISTORIA PIWA – STAROŻYTNOŚĆ

Ok. 10 tys. lat p.n.e.
Ludzkość odkrywa piwo i warzy je na bazie sfermentowanego chleba.

4 tys. lat p.n.e.
Sumerowie w Mezopotamii warzą piwo z orkiszu i jęczmienia. Wykorzystują do tego gliniane dzbany, eksperymentują z przyprawami i owocami. Technikę produkcji piwa Sumerowie opisują w zachowanych do dziś dokumentach, a miłość do niego – w poematach.

3700 rok p.n.e.
Z tego okresu pochodzi najstarszy zachowany do dziś browar. Znajduje się on w Egipcie, we Wschodniej Delcie Nilu. Starożytni Egipcjanie produkowali piwo w dużych ilościach. Warzyli m.in. piwa mocne i słodzone.

XVII wiek p.n.e.
Babilończycy dodają do piwa chmiel. Piją piwo dla przyjemności, ale też stosują je w medycynie. Napisany w Babilonii Kodeks Hammurabiego nakłada kary na nieuczciwych karczmarzy, reguluje zasady produkcji oraz dystrybucji piwa, a także wspomina o jego dziennym przydziale na mieszkańca.

HISTORIA PIWA – ŚREDNIOWIECZE

IV-XII wiek
Piwo przeżywa rozkwit dzięki klasztorom, które mają monopol na jego produkcję. Klasztorni piwowarzy tworzą nowe receptury, technologie, sposoby leżakowania, mają też własne plantacje chmielu. W Europie Zachodniej w XII wieku funkcjonuje prawie 500 browarów.
Piwo powstaje również na terenie Polski. Nasz złoty trunek goście z zagranicy chwalą za jakość. Z kroniki Thietmara dowiadujemy się, że piwo uwielbiali polscy władcy, szczególnie Bolesław Chrobry.

XII wiek
Władze zachodnich mocarstw znoszą klasztorny monopol – od tego momentu na dworach i w miastach rozwija się piwowarstwo świeckie. Królowie inwestują też w rozwój sztuki piwowarskiej i powołują urzędników odpowiedzialnych za zarządzanie browarami. W dużych ośrodkach miejskich zawiązują się pierwsze piwowarskie gildie.

XIII wiek
Rozwój kultury piwnej w Europie trwa w najlepsze. Piwo piją królowie, dworzanie, duchowni i pospólstwo. W każdym dużym polskim mieście działa już po kilkadziesiąt browarów, a najsłynniejsze piwa powstają w Grodzisku Wielkopolskim, Świdnicy i Lwówku Śląskim.

XIV wiek
W piwowarstwie prym wiodą Francja, Niemcy oraz Czechy – w Czechach powstaje słynne piwo typu pilzneńskiego, warzone w Pradze i Budziejowicach.

HISTORIA PIWA – CZASY NOWOŻYTNE

XVI-XVII wiek
Europa nie ustaje w piwnych poszukiwaniach: w Dolnej Saksonii rozpoczyna się produkcja piwa mocnego, które już niedługo zostanie nazwane Bock, w polskiej wersji – koźlak.

XVIII wiek
Po kryzysie spowodowanym wojną trzydziestoletnią, w nowym stuleciu piwowarzy stawiają na technologię. Trwają badania nad fermentacją, a Antoine Lavoisier odkrywa relację pomiędzy ilością cukru użytego do fermentacji, a ilością uzyskanego alkoholu.

XIX wiek
Dynamiczny rozwój przemysłu, a także odkrycie zasad pasteryzacji, pomagają piwowarom przecierać kolejne szlaki. W całej Europie powstają nowe gatunki piw, w tym pierwszy lager w Wiedniu i porter w Irlandii. Piwo staje się przedmiotem dyskusji naukowych, a duński browar Carlsberg tworzy nową kulturę drożdży, do dziś używaną do produkcji piw dolnej fermentacji.

19. stulecie to też początki słynnych marek piwnych, m.in. holenderskiego Heinekena, irlandzkiego Guinessa i czeskiego Pilznera. W Polsce powstają w tym czasie browary w Cieszynie, Żywcu i Warszawie, a także Żywiecka Szkoła Piwowarska.

XX wiek
W 1914 r. w Polsce działa ok. 500 browarów, lecz połowa z nich nie przetrwa I wojny światowej. Po odzyskaniu niepodległości nasze piwowarstwo próbuje się podnieść, ale próby powrotu do dawnej świetności przerywa kolejna wielka wojna.

W okresie PRL państwo nacjonalizuje branżę piwną i jednocześnie rozwija produkcję piwa na skalę przemysłową. W tym okresie powstają też nowe browary, m.in. w Poznaniu, Sierpcu i Łomży. Po 1989 r. branża zostanie sprywatyzowana, ale zachowa swój narodowy charakter.

Piwo dzisiaj
Produkcja piwa rozwija się na całym świecie, a Polska jest jednym z europejskich liderów w tej dziedzinie. Nowy wiek przyniósł nowe trendy, nowe style piwne, ale też wielkie odrodzenie piwnej kultury. Mamy piwne festiwale i konkursy, powstają nowe browary rzemieślnicze, wiele osób warzy piwo w domu, a znać się na piwie w niektórych kręgach po prostu wypada.

Powiązane artykuły:

Wiedza

Skład piwa

Skład i wartość energetyczna piwa Piwo składa się z wody, słodu oraz chmielu. Do jego produkcji używa się również drożdży piwowarskich. Niektórzy producenci na etykietach piw podają więcej detali: precyzują

Czytaj dalej
Wiedza

Z czego robi się piwo?

Z czego robi się piwo? Do produkcji piwa, niezależnie od gatunku, używa się 4 podstawowych składników. Każdy z nich jest inny, ale razem tworzą harmonijną kompozycję. Chmiel Zielone szyszki, które

Czytaj dalej
Wiedza

Sposób produkcji

Jak powstaje piwo Warzenie piwa to proces, który zaczyna się na etapie małego ziarenka. Zanim złoty trunek opuści browar i trafi do naszych szklanek, musi przejść kilka etapów produkcji. ETAPY

Czytaj dalej